Skip to content

1406 Wallach DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block410.01
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,362
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
41%
Improvement Value:$207,100
59%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+5.3%
2024$6,078+1.4%
2023$5,995+0.4%
2022$5,969+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 17065, Page 217Recorded3/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965