Skip to content

1460 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block410.02
Lot26.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,744
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
49%
Improvement Value:$229,600
51%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,192+5.3%
2024$7,783-27.1%
2023$10,674+0.4%
2022$10,627+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,744DeedBook 18305, Page 1827Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 4601, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1975