Skip to content

1456 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Date
Mar 20, 1996

Property Information

Block410.02
Lot26.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,874
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
35%
Improvement Value:$450,700
65%
Total Assessment$688,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,544+5.3%
2024$11,918-17.7%
2023$14,473+0.4%
2022$14,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5355, Page 948

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 4802, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4568, Page 707