Skip to content

195 Lamdan LaneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$380,310
Last Sale Date
Jan 8, 1988

Property Information

Block410.02
Lot26.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,545
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,000
35%
Improvement Value:$455,600
65%
Total Assessment$704,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,838+5.3%
2024$12,197-5.0%
2023$12,835+0.4%
2022$12,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,310
DeedBook 4629, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1988