Skip to content

191 Lamdan LaneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block410.02
Lot26.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,356
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,200
37%
Improvement Value:$416,400
63%
Total Assessment$656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,963+5.3%
2024$11,366-5.7%
2023$12,055+0.4%
2022$12,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,356DeedBook 16167, Page 25Recorded8/20/2015

Property Sale

Sale
$385,405
DeedBook 4647, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1988