Skip to content

178 Lamdan LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block410.02
Lot26.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,799
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
37%
Improvement Value:$403,900
63%
Total Assessment$641,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+5.3%
2024$11,108+0.3%
2023$11,076+0.4%
2022$11,027+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,799DeedBook 16172, Page 1761Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 11969, Page 116

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5398, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$254,090
DeedBook 4584, Page 802