Skip to content

182 Lamdan LaneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 20, 1988

Property Information

Block410.02
Lot26.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,553
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
40%
Improvement Value:$358,200
60%
Total Assessment$596,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,859+5.3%
2024$10,317+3.9%
2023$9,927+0.4%
2022$9,883+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4723, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1988