Skip to content

1462 Sonoma CourtToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$1,303,535
Last Sale Date
Nov 18, 2008

Property Information

Block410.02
Lot27.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage5,978
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,800
37%
Improvement Value:$792,000
63%
Total Assessment$1,247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,735+5.3%
2024$21,599+8.7%
2023$19,867+0.4%
2022$19,779+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,303,535
DeedBook 14163, Page 1855

Property Built

Built

Year Built: 2008