Skip to content

185 Dayna CourtToms River, NJ 08753

Built 2010

Last Sale Price
$779,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block410.02
Lot28.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,558
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,200
54%
Improvement Value:$388,900
46%
Total Assessment$847,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,434+5.3%
2024$14,663-10.8%
2023$16,444+0.4%
2022$16,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$779,000

From:

To:

Sq Ft4,558DeedBook 16536, Page 1275Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 14556, Page 1121

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$1,551,500
DeedBook 13687, Page 1144

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12912, Page 1221