Skip to content

104 Cedar RowToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Aug 4, 2015

Property Information

Block410.02
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,442
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,200
44%
Improvement Value:$291,000
56%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+5.4%
2024$8,755+4.9%
2023$8,343+0.5%
2022$8,305+4.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 16200, Page 1001Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$81,250

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 15812, Page 1103Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 10504, Page 1334

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5277, Page 217

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 3648, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1976