Skip to content

194 Courtney CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 6, 1988

Property Information

Block410.03
Lot33.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,488
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
36%
Improvement Value:$301,300
64%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+5.3%
2024$8,176-13.0%
2023$9,392+0.4%
2022$9,351+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4662, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1988