Skip to content

1407 Isabella CourtToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block410.03
Lot38.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage5,121
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
38%
Improvement Value:$720,600
62%
Total Assessment$1,165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,237+5.3%
2024$20,177+8.5%
2023$18,600+0.4%
2022$18,518+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12790, Page 1957