Skip to content

1411 Isabella CourtToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block410.03
Lot38.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage7,438
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,600
33%
Improvement Value:$906,200
67%
Total Assessment$1,352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,648+5.3%
2024$23,417+12.3%
2023$20,858+0.4%
2022$20,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000
Sq Ft7,438DeedBook 19013, Page 1026Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft7,304DeedBook 18614, Page 178Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 14886, Page 1283

Property Built

Built

Year Built: 2006