Skip to content

1352 Hillgrass CourtToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Jun 18, 1997

Property Information

Block410.03
Lot39.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,365
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
42%
Improvement Value:$236,600
58%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+5.3%
2024$7,021-23.7%
2023$9,208+0.4%
2022$9,167+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5483, Page 467

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4975, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1991