Skip to content

1364 Hillgrass CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block410.03
Lot39.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,650
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
33%
Improvement Value:$326,800
67%
Total Assessment$485,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851+5.3%
2024$8,409-12.4%
2023$9,605+0.4%
2022$9,563+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14964, Page 1739

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 10470, Page 1436

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5374, Page 258

Property Sale

Sale
$190,600
DeedBook 46722, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1988