Skip to content

1368 Hillgrass CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block410.03
Lot39.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,338
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
38%
Improvement Value:$262,600
62%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,718+5.3%
2024$7,333-18.1%
2023$8,953+0.4%
2022$8,913+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11532, Page 683

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 10205, Page 883

Property Sale

Sale
$193,050
DeedBook 4630, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1987