Skip to content

1392 Hillgrass CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block410.03
Lot39.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,365
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
36%
Improvement Value:$308,000
64%
Total Assessment$478,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,611+5.3%
2024$8,181-12.1%
2023$9,305+0.4%
2022$9,264+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft2,365DeedBook 19368, Page 974Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 15291, Page 238

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 14718, Page 1605

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 4668, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1988