Skip to content

1393 Hillgrass CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block410.03
Lot39.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,650
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
33%
Improvement Value:$345,100
67%
Total Assessment$513,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+5.3%
2024$8,882-11.4%
2023$10,029+0.4%
2022$9,985+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,650DeedBook 17792, Page 1325Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 15304, Page 982

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 13687, Page 1900

Property Sale

Sale
$244,500
DeedBook 10148, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$200,200
DeedBook 4623, Page 133