Skip to content

117 Dugan LaneToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block410.03
Lot40.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage1,720
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
43%
Improvement Value:$289,900
57%
Total Assessment$509,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,290+8.3%
2024$8,576+38.2%
2023$6,205+0.5%
2022$6,176+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,720DeedBook 19532, Page 416Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,720DeedBook 19269, Page 1662Recorded1/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940