Skip to content

21 Swain AvenueToms River, NJ 08755

Built 1947

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 1, 2004

Property Information

Block410.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage890
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
67%
Improvement Value:$91,500
33%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+5.3%
2024$4,873+0.1%
2023$4,869+0.4%
2022$4,847+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 12347, Page 1427

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 5248, Page 141

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4756, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1947