Skip to content

33 Swain AvenueToms River, NJ 08755

Built 1950

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block410.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F3G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,781
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
53%
Improvement Value:$193,200
47%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+5.3%
2024$6,834+2.2%
2023$6,685+0.4%
2022$6,655+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,781DeedBook 19732, Page 720Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4794, Page 659

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950