Skip to content

1357 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2016
Commercial

Last Sale Price
$7,381,436
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block410.04
Lot38.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,000,000
49%
Improvement Value:$2,068,600
51%
Total Assessment$4,068,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,449+5.3%
2024$79,282-8.1%
2023$86,278+0.4%
2022$85,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,381,436
DeedBook 19040, Page 75Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$7,727,600

From:

To:

DeedBook 16934, Page 15Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$3,880,000

From:

To:

Sq Ft126DeedBook 16292, Page 1615Recorded1/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 15783, Page 1843