Skip to content

22 Froriep LaneToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block410.04
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,208
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
39%
Improvement Value:$301,900
61%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090+5.3%
2024$8,636+8.3%
2023$7,976+0.4%
2022$7,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 16602, Page 1366Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 16273, Page 139Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4959, Page 723

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3639, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1970