Skip to content

17 Froriep LaneToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$184,500
Last Sale Date
Nov 9, 2001

Property Information

Block410.04
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,309
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
52%
Improvement Value:$145,400
48%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,528+5.3%
2024$5,252+3.0%
2023$5,098+0.4%
2022$5,076+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 10610, Page 544

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5700, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1970