Skip to content

1233 Wilkinson DriveToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block410.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,774
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
29%
Improvement Value:$436,400
71%
Total Assessment$612,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+5.3%
2024$10,601+5.3%
2023$10,069+0.4%
2022$10,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,774DeedBook 16942, Page 1561Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$263,755
DeedBook 5578, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1998