Skip to content

1221 Wilkinson DriveToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block410.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,282
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
29%
Improvement Value:$433,700
71%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+5.3%
2024$10,554+11.0%
2023$9,507+0.4%
2022$9,466+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000
Sq Ft2,282DeedBook 17662, Page 780Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$224,339
DeedBook 5634, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1998