Skip to content

1163 Satinwood LaneToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 25, 2011

Property Information

Block410.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,603
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
29%
Improvement Value:$425,700
71%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+5.3%
2024$10,415+6.6%
2023$9,772+0.4%
2022$9,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14901, Page 318

Property Sale

Sale
$238,675
DeedBook 10057, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 2000