Skip to content

1220 Wilkinson DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block410.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,322
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
29%
Improvement Value:$444,800
71%
Total Assessment$627,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,439+6.8%
2024$10,708+11.8%
2023$9,577+2.3%
2022$9,366+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,322DeedBook 18073, Page 1759Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$218,650
DeedBook 10112, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 2000