Skip to content

1164 Satinwood LaneToms River, NJ 08755

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block410.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,854
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
28%
Improvement Value:$508,500
72%
Total Assessment$708,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,909+5.3%
2024$12,264+9.8%
2023$11,169+3.5%
2022$10,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000
Sq Ft2,854DeedBook 19877, Page 1733Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,954DeedBook 16109, Page 842Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 10463, Page 813

Property Sale

Sale
$282,780
DeedBook 10085, Page 1318

Property Built

Built

Year Built: 2000