Skip to content

1624 Shelton CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block410.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,439
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
30%
Improvement Value:$426,600
70%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,180+5.3%
2024$10,621+5.2%
2023$10,092+0.4%
2022$10,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,439DeedBook 18897, Page 1726Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$214,200
DeedBook 10031, Page 1474

Property Built

Built

Year Built: 2000