Skip to content

1590 Penbrook CourtToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block410.08
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,412
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
33%
Improvement Value:$414,400
67%
Total Assessment$615,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,213+5.3%
2024$10,653+10.9%
2023$9,602+0.4%
2022$9,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,412DeedBook 18164, Page 192Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$206,900
DeedBook 5682, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1999