Skip to content

1586 Penbrook CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block410.08
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,224
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
30%
Improvement Value:$409,200
70%
Total Assessment$588,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,717+5.3%
2024$10,182+14.5%
2023$8,895+0.4%
2022$8,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,224DeedBook 17546, Page 1331Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10942, Page 1524

Property Sale

Sale
$216,401
DeedBook 5472, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1997