Skip to content

1142 Satinwood LaneToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block410.08
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,026
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
26%
Improvement Value:$522,200
74%
Total Assessment$703,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,812+5.3%
2024$12,172+8.2%
2023$11,249+4.7%
2022$10,744+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$579,900
Sq Ft3,026DeedBook 18140, Page 437Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$278,999
DeedBook 5726, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1999