Skip to content

1629 Shelton CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block410.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,632
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
28%
Improvement Value:$460,700
72%
Total Assessment$639,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,655+5.3%
2024$11,073+6.4%
2023$10,412+0.4%
2022$10,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000
DeedBook 11816, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 5745, Page 944