Skip to content

1637 Shelton CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block410.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,535
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
30%
Improvement Value:$457,400
70%
Total Assessment$650,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,850+5.3%
2024$11,258+6.2%
2023$10,599+0.4%
2022$10,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,535DeedBook 17636, Page 244Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12510, Page 1150

Property Sale

Sale
$248,900
DeedBook 10070, Page 1908

Property Built

Built

Year Built: 2000