Skip to content

1636 Shelton CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block410.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,844
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
33%
Improvement Value:$452,700
67%
Total Assessment$671,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,238+5.3%
2024$11,627+7.3%
2023$10,839+0.4%
2022$10,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,844DeedBook 18420, Page 1808Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$107,828
DeedBook 15258, Page 333

Property Sale

Sale
$288,715
DeedBook 10036, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 2000