Skip to content

1671 St Regis CourtToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$619,900
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block410
Lot10.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,069
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
43%
Improvement Value:$426,600
57%
Total Assessment$748,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,639+5.3%
2024$12,958+8.4%
2023$11,950+0.4%
2022$11,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$619,900

From:

To:

Sq Ft3,069DeedBook 17446, Page 1911Recorded4/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933