Skip to content

1101 Rockefeller CourtToms River, NJ 08755

Built 2019

Last Sale Price
$998,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block410
Lot10.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,122
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,600
37%
Improvement Value:$642,100
63%
Total Assessment$1,026,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,706+5.3%
2024$17,772+4.7%
2023$16,974+3.9%
2022$16,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$998,000
Sq Ft4,122DeedBook 17564, Page 357Recorded8/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933