Skip to content

1651 St Regis CourtToms River, NJ 08755

Built 2019

Last Sale Price
$778,175
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block410
Lot10.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,337
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,800
29%
Improvement Value:$934,700
71%
Total Assessment$1,316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,987+43.1%
2024$16,758+5.2%
2023$15,930+5.4%
2022$15,109+400.9%
Property History

Property Sale

Sale
$778,175
Sq Ft4,337DeedBook 17723, Page 1313Recorded12/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933