Skip to content

1650 St Regis CourtToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block410
Lot10.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage6,606
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,200
24%
Improvement Value:$1,228,200
76%
Total Assessment$1,614,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,414+9.6%
2024$26,832+12.7%
2023$23,816+0.4%
2022$23,711+669.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000
Sq Ft6,606DeedBook 18133, Page 485Recorded10/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933