Skip to content

1662 St Regis CourtToms River, NJ 08755

Built 2021

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block410
Lot10.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class16
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage6,686
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
35%
Improvement Value:$733,800
65%
Total Assessment$1,124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,494+5.3%
2024$19,470-42.9%
2023$34,098+934.7%
2022$3,295+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,956,373
Sq Ft6,686DeedBook 18571, Page 1802Recorded7/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933