Skip to content

1674 St Regis CourtToms River, NJ 08755

Built 2021

Last Sale Price
$809,580
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block410
Lot10.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,414
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
40%
Improvement Value:$527,900
60%
Total Assessment$879,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,032+5.3%
2024$15,231+7.6%
2023$14,156+387.3%
2022$2,905+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$809,580
Sq Ft3,414DeedBook 18380, Page 506Recorded3/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933