Skip to content

1694 St Regis CourtToms River, NJ 08755

Built 2020

Last Sale Price
$742,490
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block410
Lot10.25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,284
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
31%
Improvement Value:$712,900
69%
Total Assessment$1,034,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,856+5.3%
2024$17,914+15.9%
2023$15,460+0.4%
2022$15,392+558.2%
Property History

Property Sale

Sale
$742,490
Sq Ft4,284DeedBook 17871, Page 1001Recorded4/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 16341, Page 933