Skip to content

1663 Kalvel CourtToms River, NJ 08753

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block410
Lot15.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,965
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
29%
Improvement Value:$501,600
71%
Total Assessment$707,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,892+5.3%
2024$12,249+10.2%
2023$11,111+0.4%
2022$11,062+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 15042, Page 1870

Property Sale

Sale
$425,790
DeedBook 14713, Page 1582

Property Built

Built

Year Built: 2010