Skip to content

1660 Kalvel CourtToms River, NJ 08753

Built 2011

Last Sale Price
$487,299
Last Sale Date
Apr 29, 2011

Property Information

Block410
Lot15.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,652
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
30%
Improvement Value:$476,600
70%
Total Assessment$685,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+5.3%
2024$11,868+8.2%
2023$10,966+4.7%
2022$10,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$487,299
DeedBook 14896, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 2011