Skip to content

1639 Mclean CourtToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$807,500
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block410
Lot3.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,728
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,000
42%
Improvement Value:$388,500
58%
Total Assessment$669,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,124+5.3%
2024$11,518+11.2%
2023$10,359+0.4%
2022$10,314+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$807,500
Sq Ft2,728DeedBook 19766, Page 1357Recorded8/19/2024

Property Sale

Sale
$438,888

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 16948, Page 492Recorded11/24/2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10158, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1995