Skip to content

1632 Winston CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block410
Lot3.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,504
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
40%
Improvement Value:$440,300
60%
Total Assessment$734,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,379+5.3%
2024$12,711+7.3%
2023$11,848+0.4%
2022$11,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989