Skip to content

1202 Steeplechase CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block410
Lot34.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,416
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
37%
Improvement Value:$489,200
63%
Total Assessment$771,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,051+5.3%
2024$13,349+6.2%
2023$12,567+0.4%
2022$12,512+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft3,416DeedBook 18603, Page 1237Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 10256, Page 1160

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5570, Page 829

Property Sale

Sale
$289,125
DeedBook 5479, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1997