Skip to content

1232 Steeplechase CourtToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block410
Lot34.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,936
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
32%
Improvement Value:$548,600
68%
Total Assessment$806,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,696+5.3%
2024$13,962+26.9%
2023$10,999+0.4%
2022$10,950+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,936DeedBook 19504, Page 1500Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,948DeedBook 18167, Page 882Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 17227, Page 1967Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 11837, Page 995

Property Sale

Sale
$378,408
DeedBook 10863, Page 1633

Property Built

Built

Year Built: 2002