Skip to content

1244 Steeplechase CourtToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block410
Lot34.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,963
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,000
40%
Improvement Value:$409,300
60%
Total Assessment$677,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340+5.3%
2024$11,724+6.2%
2023$11,039+0.4%
2022$10,990+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12403, Page 56

Property Sale

Sale
$333,400
DeedBook 10853, Page 1514

Property Built

Built

Year Built: 2002